Kabarety w Polsce i na świecie – czy coś poszło nie tak?

Co przychodzi Ci do głowy, gdy słyszysz słowo: “kabaret” ? Przyjemne, niedzielne popołudnie z rodziną przy telewizji? Zabawne skecze o tematyce politycznej, religijnej czy społecznej? Prawdopodobnie tak. Lubimy kabarety, ponieważ bawią nas, śmieszą, pozwalają spojrzeć na otaczający nas świat z dystansem i właściwie go ocenić. Stanowią również wspaniałe źródło lekkiej rozrywki, tworząc nieodłączną część współczesnej kultury telewizyjnej i teatralnej. A co, jeśli powiemy Ci, że cała reszta świata postrzega kabaret zupełnie inaczej? Pozwól, że opowiemy Ci o tym nieco więcej.

Według definicji, kabaret to forma rozrywki zawierająca muzykę, piosenki, utwory muzyczne, recytację oraz scenki aktorskie. Kabaret można zaaranżować w jakimkolwiek dogodnym miejscu – w lokalu, restauracji, pubie, teatrze, a nawet w nocnym klubie. Dużym atutem jest dostępność sceny bądź podium dla aktorów. Widownia, uczestnicząca w spektaklu kabaretowym na żywo, zazwyczaj siedzi przy stołach jedząc lub pijąc. Poszczególne części spektaklu są zazwyczaj wprowadzane przez konfenansjera (mistrza ceremonii). Kabaret stanowi zazwyczaj grupa aktorów. Zważywszy na europejskie korzenie kabaretu, jego treść zazwyczaj skierowana jest do dorosłego grona odbiorców. W Stanach Zjednoczonych dodatkowym elementem jest striptease, taniec burlesque, drag show, solowe występy piosenkarzy z pianistą. Wszystko to nosi miano kabaretu i tak właśnie jest ogłaszane w zapowiedziach tego typu wydarzeń. Zdziwiony? Bardzo odbiega to od naszego wyobrażenia o kabaretach, prawda?

 

Mówiąc o światowych kabaretach nie sposób nie wspomnieć o Paryżu. Dlaczego? To właśnie tam, w magicznej atmosferze, w cieniu wieży Eiffla, czekają na Ciebie prawdziwie niezapomniane kabarety. Czekają na Ciebie kolorowe stroje, pióra, cekiny, perły, brylanty, noce aż do rana.. Ekstrawagancka kultura Paryża, kultywowana już od XVIII wieku, odcisnęła na francuskim kabarecie swoje trwałe piętno. Najsławniejsze paryskie kabarety? Oczywiście Le Moulin Rouge – jest on najsławniejszy na świecie zarazem. Za pokaz z kolacją zapłacisz tu co najmniej €175, ale przecież warto… Inne znane kabarety to Le Lido (kolacja, szampan, piękne tancerki), Le Crazy Horse (erotyzm, delikatność, innowatorskie formy pokazów), Le Paradis Latin (taniec, cyrk i magia przyprawiona latynoską pikanterią), Chez Michou (burlesque, skecze, pokazy, pikantny humor – a wszystko to przy kolacji przygotowanej przez samych członków grupy kabaretowej). Wspominając paryskie kabarety nie sposób nie wspomnieć również o Les Folies Bergères. Jest to najstarszy kabaret w Paryżu, założony w 1886 roku i istnieje do dziś. Piękne kobiety występowały tam w smugach światła, dzięki czemu wszyscy mogli podziwiać je w całej krasie. Na scenie tego zabytkowego kabaretu występowały wielkie gwiazdy takie jak między innymi Josephine Baker, Charlie Chaplin czy Dalida.

Jeżeli masz ochotę wyrobić sobie wyobrażenie na temat tego, jak wygląda klasyczny spektakl kabaretowy, polecamy Ci filmy takie jak Moulin Rouge czy Burleska (Burlesque). Jak wypada porównanie wielkich światowych kabaretów z naszymi polskimi grupami kabaretowymi? Cóż, jedynym zespołem, który moglibyśmy porównać do kabaretów światowych byłaby Filharmonia Dowcipu prowadzona przez panów Laskowika i Malickiego. Wszystkie pozostałe kabarety skalą przedstawień, klimatem swoich wystąpień oraz tematyką daleko odbiegają od światowego modelu. Czy oznacza to jednak, że coś poszło nie tak? Czyżbyśmy pomylili się w naszej kabaretowo – satyrycznej twórczości? Cóż, kochamy kabarety. Niezmiennie, od lat bawią nas, śmieszą i stanowią nieodłączną część naszej rozrywki. Na tytułowe pytanie musisz zatem odpowiedzieć sobie sam.