Zespoły kabaretowe i komediowe, które powinieneś poznać

Lubisz rozrywkę? My tak!

Dlatego właśnie oglądamy kabarety. Nie da się ukryć, że kabarety, grupy kabaretowe oraz zespoły komediowe stanowią bardzo ważną część rozrywki i kultury popularnej w Polsce. Oglądamy je, ponieważ dostarczają nam przedniej zabawy, rozśmieszają nas, pozwalają zdystansować się do otaczającego nas świata i spojrzeć na niego z nieco innej perspektywy. Nie da się ukryć, że perspektywa “w krzywym zwierciadle” jest nam czasem potrzebna, by się odprężyć i nabrać świeżości myślenia. Kabarety to nie tylko rozrywka, to również bardzo istotny element społeczny. Nie na darmo już na dworach królewskich zawsze był obecny błazen, którego humor działał jak lupa na kwestie rozgrywające się w państwie. Jeżeli masz ochotę zapoznać się z zespołami kabaretowymi i grupami komediowymi, które zasługują na uwagę, koniecznie przeczytaj ten artykuł.

Grupa MoCarta

Niebagatelny kwartet smyczkowy o charakterze kabaretowym, powstały w 1995 roku. Ich występy charakteryzują się dowcipami muzycznymi i żartami sytuacyjnymi. Cechą charakterystyczną jest jednak fakt, że wszystkie one oparte są na muzycznych skojarzeniach. Grupa MoCarta to zespół kabaretowy na bardzo wysokim poziomie. Żarty, aluzje i występy nie umniejszają w żadnym stopniu poziomu muzycznego, jaki prezentują członkowie zespołu. Nic zatem dziwnego, że Grupa MoCarta uzyskała wiele nagród i ma na swoim koncie intratne występy. Oprócz rozrywkowych i zabawnych skeczy, grupa może poszczycić się chociażby występem na scenie razem z Bobbym McFerrinem na Warsaw Summer Jazz Days (2002 r.) czy też występem podczas mszy pogrzebowej w intencji Ireny Kwiatkowskiej (2011 r.). Dyskografia grupy zawiera pozycje takie jak “KREATURY – czyli Cztery pory roku według Grupy MoCarta”, “Cztery struny świata”, “Zamach na MoCarta, czyli jeżeli śpiewać, to nie indywidualnie” czy też “Frak’n’Roll”. Istna gratka dla miłośników grup muzyczno – kabaretowych.

Filharmonia Dowcipu

Popularne i szanowane na scenie polskiej przedstawienie o charakterze muzyczno – kabaretowym, w reżyserii Waldemara Malickiego i Jacka Kęcika. Mistrzowskie wręcz połączenie muzyki rozrywkowej, muzyki poważnej oraz inteligentnych, rozśmieszających do rozpuku skeczy. Grupa zaskakuje, jest nieprzewidywalna, niezmiennie twórcza. Utwory klasyczne aranżuje na styl nowoczesny, piosenki współczesne natomiast bezbłędnie zmienia w arcydzieła muzyki klasycznej. Pierwszy występ Filharmonii Dowcipu odbył się 26 lutego 2007 roku w Teatrze Bajka w Warszawie. Cały projekt kierowany jest przez: Waldemara Malickiego (narrator prowadzący, mistrz fortepianu), Jacka Kęcika (reżyser wszystkich przedstawień) oraz Bernarda Chmielarza (dyrygent i aranżer). Wielkie postacie polskiej sceny muzyczno – kabaretowej. Całość grupy (wliczając osoby występujące gościnnie) tworzy aż 41 osób. Czego możesz się spodziewać decydując się na obejrzenie spektaklu Filharmonii Dowcipu? Zdecydowanie wielkoformatowego występu muzyczno – skeczowo – humorystycznego na bardzo wysoką skalę muzyczną. Naprawdę warto!

Kabaret Kwartet Okazjonalny

Coś dla miłośników nieco bardziej kameralnych wydarzeń. Jest to polski kabaret założony w Krakowie w 1999 roku. Jego historia jest bardzo ciekawa i nieodłącznie powiązana z muzyką. Otóż w roku 1999 na scenie Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej zorganizowano konkurs polegający na zagraniu dowolnego utworu Chopina na jakimkolwiek instrumencie nie będącym fortepianem. Pomysł przypadł do gustu członkom kwartetu na tyle, że spontanicznie utworzyli grupę grającą na “instrumentach” takich jak gliniany kogucik, flet, akordeon, kontrabas, butelki czy grzebienie. Zdobywszy wyróżnienie w konkursie, Kwartet Okazjonalny postanowił kontynuować swoją działalność. Ma na swoim koncie liczne nagrody i niezmiennie bawi swoją publiczność.