Najpopularniejsze polskie grupy kabaretowe

Lubimy rozrywkę. Uwielbiamy się śmiać – nie ma co do tego najmniejszych wątpliwości. Dlatego właśnie w naszych domach tak często goszczą kabarety. Czy Ty też lubisz je oglądać? Pozwól, że przedstawimy Ci  kilka najpopularniejszych polskich grup kabaretowych.

Kabaret Moralnego Niepokoju (w skrócie KMN). Absolutny faworyt wśród polskich kabaretów. Kabaret pochodzi z Warszawy i powstał w 1993 roku na Wydziale Polonistyki Uniwersytety Warszawskiego. Stanowił owoc twórczej pracy członków samorządu wydziału Uniwersytetu. Wszystko zaczęło się od sali z tabliczką głoszącą: “Klub Poszukiwaczy Prawdy i Piękna”. Pierwszy program nosił tytuł “Królewna, Rycerz i Smok”, a premierę miał w karnawale 1994 roku w sali nr 4. Wydziału Polonistyki. Z czasem grupa kabaretowa podbiła sceny w całej Polsce.

Ani Mru Mru. Kolejny błyskotliwy kabaret rodem z Lublina. Założycielem i pomysłodawcą jest Marcin Wójcik. Kabaret powstał w 1999 roku. Premiera pierwszego programu tej grupy kabaretowej odbyła się 1 grudnia 1999 roku w artystycznej kawiarni klubu HADES w Lublinie. Po raz pierwszy potencjał grupy dostrzeżono w grudniu 2000 roku podczas III Ogólnopolskiego Festiwalu Kabaretów Studenckich “Wyjście z cienia” w Gdańsku. Ani Mru Mru otrzymał nagrodę podczas tego i kolejnych festiwali. Miłośników tego kabaretu na pewno zaciekawi improwizowany serial pt. “Spadkobiercy” z udziałem jego członków.

Neo-Nówka. Kabaret założony w roku 2000 przez grupę błyskotliwych studentów z Wrocławia. Przez pierwszych kilka miesięcy grupa nosiła nazwę To-Niemy. Tematy poruszane przez grupę kabaretową to zagadnienia społeczne i polityczne. Oprócz działalności twórczej, Neo-Nówka zajmuje się również działalnością dobroczynną. Od 2011 roku jest ambasadorem Fundacji “Wrocławskie Hospicjum dla Dzieci”.

Limo. Ta grupa kabaretowa pochodząca z Gdańska została założona w roku 1999 stanowiąc inicjatywę Abelarda Gizy i Marcina Kulwikowskiego. Choć Limo zdobyło liczne nagrody i wyróżnienia, w kwietniu 2014 roku grupa ogłosiła na swoim oficjalnym profilu na Facebooku zakończenie swojej działalności artystycznej z końcem 2014 roku. Jednym z czynników, które się do tego przyczyniły, była kara w wysokości 5000 zł nałożona na Telewizję Polską przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji za przekroczenie granicy swobody wypowiedzi. Kara dotyczyła skeczu Abelarda, w którym obraził on uczucia widzów żartując z papieża.

Paranienormalni. Grupa kabaretowa założona przez Roberta Motykę i Igora Kwiatkowskiego w roku 2004 roku w Jeleniej Górze. Pierwszy program kabaretu Paranienormalni powstał w roku 2004. Z biegiem lat skład grupy nieznacznie się zmieniał. Kabaret zdobył wielką popularność wśród widzów, między innymi dzięki postaci zwariowanej Mariolki, doskonale parodiującej zachowania współczesnych nastolatek. Jest to postać na tyle rozpoznawalna i barwna, że pewne używane przez nią zwroty na stałe zagościły w codziennym języku Polaków. Skecze tej grupy kabaretowej są niezwykle błyskotliwe i świadczą o bacznym obserwowaniu zjawisk społecznych, obyczajów i natury ludzhttps://www.wroclaw.pl/kiej. Paranienormalni szerokim łukiem omijają tematy polityczne i religijne.

Pod Wyrwigroszem. Kabaret został założony przez Maurycego Polaskiego i Łukasza Rybarskiego w październiku 1990 roku. Początkowo grupa nazywała się Somgorsi, obecną nazwę przyjęła po reaktywacji w roku 1994. Nazwa pochodzi od lokalu Wyrwigrosz, gdyż to właśnie tam grupa występowała po raz pierwszy. Kabaret współpracuje między innymi z radiem RMF FM, tworząc cykl satyryczny zatytułowany “Między Bugiem a prawdą”, opowiadający o rodzinie mieszkającej na Kresach.

To tylko kilka przykładów polskich grup kabaretowych. Zachęcamy Cię do własnych poszukiwań!